46 de români vor candida la alegerile locale din Belgia pentru funcția de consilier. Ministerul diasporei salută participarea

APDA, 09 octombrie 2018 – Prezența românilor pe scena politică belgiană ne arată că avem oameni frumoși, implicați, muncitori care ne fac cinste oriunde se află. Astfel, prin nivelul mare de implicare în viața politică și nu numai, demonstrăm că România e activă pretutindeni în lume. În plus, prin alegerile din 14 octombrie 2018 din Regatul Belgiei aratăm contribuția și efortul comun al conaționalilor noștri de a crea o imagine frumoasă a românilor și a României.

46 de români candidează pe listele unor partide din Belgia la alegerile locale programate pentru 14 octombrie 2018, încercând să ocupe funcţii de consilieri locali în mai multe localităţi, inclusiv în capitală – Bruxelles, cu dorința de a realiza cât mai multe inițiative pentru comunitatea pe care o reprezintă.

Reamintim că în Bruxelles trăiesc aproape 40.000 români (9% din locuitori), iar în toată Belgia sunt peste 70.000 de conaționali.

Vă prezentăm lista candidaților:

  1. Robert Tiberius Aparaschivei – Woluwe Saint Lambert
  2. Avdia Avrumutoae  – Antwerpen
  3. Gabriela Banu – Auderghem
  4. Claudia Barbosu – Habay
  5. Daniela Livia Bîciu – Molenbeek Saint Jean
  6. Ana-Maria Bogdan – 1000 Bruxelles, 1020 Laeken, 1120 Neder-Over-Heembeek si 1130 Haren
  7. Cristian Bulumac – Etterbeek
  8. Alina Irina Calugăr – Poperinge
  9. Valentina Ciarnau – Molenbeek Saint Jean
  10. Ciprian Ciceu – Koekelberg
  11. Marcela Ciolac – Woluwe Saint Lambert
  12. Ciprian Ciufu – 1000 Bruxelles, 1020 Laeken, 1120 Neder-Over-Heembeek si 1130 Haren
  13. Melania Cojocaru – Anderlecht
  14. Sergiu Coroi – Dilbeek
  15. Ana-Cristina Costea – Woluwé Saint-Pierre
  16. Ioana Covaci – Sint-Niklaas
  17. Liana Cozigou – Frasnes-Lez-Anvaing (Hainaut)
  18. Anca-Adriana Cucu – Woluwe Saint-Lambert
  19. Chantal De Meeus D’argenteuil – Woluwe Saint-Lambert
  20. George Dragomir – Molenbeek Saint Jean
  21. Carmen Drăghici Hopartean – 1000 Bruxelles, 1020 Laeken, 1120 Neder-Over-Heembeek si 1130 Haren
  22. Carmen Drăgusan – Oostende
  23. Xenia Duculescu – Saint Gilles
  24. Ioan Gartner – Ganshoren
  25. Marcela Gori – Anderlecht
  26. Răzvan Hoinaru – 1000 Bruxelles, 1020 Laeken, 1120 Neder-Over-Heembeek si 1130 Haren
  27. Mihaela Laura Iftimi – Molenbeek Saint Jean
  28. Georgeta Iurniuc– Schaerbeek
  29. Gabriela Mara – Saint-Josse-ten-Noode
  30. Sanda Martinas-Chiracu – Berchem-Sainte-Agathe
  31. Lidia Marina – Ganshoren
  32. Oana V Matei – 1000 Bruxelles, 1020 Laeken, 1120 Neder-Over-Heembeek si 1130 Haren
  33. Julian Medeleanu – Overijse
  34. Gabriela Pascovici – Flémalle
  35. Amedeuo Petre – Ganshoren
  36. Luminita Petrisor – Molenbeek Saint Jean
  37. Simona Paslaru – Arlon, Province de Luxembourg
  38. Mariana Polatos – Wemmel
  39. Dana Pop  – Schaerbeek
  40. Mihaela Popescu -Louvain-la-Neuve
  41. Carmen Constanta Ricu – Schaerbeek
  42. Maria Spataru – Berchem Sainte Agathe
  43. Daniel Stanciu – Anderlecht
  44. Clementina Ulmeanu – Berchem
  45. Adriana Vainer – Roeselare
  46. Lisa Vlădulescu – Woluwe, Saint Lambert

Le dorim succes tuturor!